Zastupitelnost

Základy

Vlastnost měny, kdy dvě jednotky mohou být libovolně zaměňovány jedna za druhou.

Zastupitelnost znamená, že dvě jednotky stejné měny mohou být vzájemně zaměněné a i po záměně jsou si rovny co do velikosti (výše prostředků). Například, dvě $10 bankovky mohou být vyměněny, ale co do funkce jsou identické jako kterákoli jiná $10 bankovka v oběhu (i když $10 bankovky mají unikátní ID označení a nejsou tak stoprocentně zaměnitelné). Zlato je pravděpodobně nejlepší příklad opravdové zastupitelnosti, protože 1 unce zlata o určité čistotě má úplně stejnou hodnotu jako jiná 1 unce zlata o stejné čistotě. Monero je zastupitelné díky své povaze měny, protože neposkytuje způsob jak spojit transakce s konkrétní jednotkou nebo sledovat historii nějakého konkrétního 1 XMR. 1 XMR je co do funkce identické jaké jakékoli jiné 1 XMR.

Zastupitelnost je výhoda Monera oproti Bitcoinu a téměř každé jiné kryptoměně, díky anonymizaci blockchainu Monera oproti sledovatelné povaze blockchainu Bitcoinu. U Bitcoinu může být každé BTC vystopováno zpět k jeho prvotní coinbase transakci. Tudíž pokud byla mince použitá k protiprávní činnosti v minulosti, bude to navždy zaznamenáno uvnitř blockchainu. Nemožnost zastupitelnosti znamená, že některé trhy nebudou moci BTC přijímat, protože byly v minulosti použity k ilegálním nebo nečistým účelům v rozporu s obchodními podmínkami daného trhu. Momentálně některé velké Bitcoin společnosti blokují, pozastavují nebo uzavírají účty, které přijaly Bitcoin z online gamblingu nebo jiným způsobem, který je pro tyto společnosti nepřípustný.

Monero bylo vytvořeno speciálně proto, aby poskytlo řešení sledování a nezastupitelnosti, typické pro ostatní kryptoměny. Díky naprosté anonymizaci transakcí je Monero skutečně zastupitelné a nemůže dojít k postavení některých XMR jednotek na černou listinu, zároveň však Monero ponechává výhody bezpečného, decentralizovaného a stálého blockchainu.